Srpen 2008

Škola je z**d, přeju jí smrt...

31. srpna 2008 v 9:51 Myší Království

Prokletí prohrálo!!!!

Ach, šlehám plameny. Málo jste hlasovali :-X :-D No jooo, tak co mám už dělat.
Lukášu akorát jsem myslela, že nemáš rapovat:-D
Je mně šoufelec, ze všeckého. Máti mám v rauši. Já jsem sa předevčírem POPRVÉ V ŽIVOTĚ OŽRALA. Nebyla jsem až tak, že bych měla výpadky paměti, náhodů vím všecko, co jsem dělala, byla jsem při vědomí, akorát jsem měla v hlavě trochu mlhu a nějak jsem sa moc všeckému smála. A to všecko u mňa udělalo půl flašky Jelzin Devil (pálilo to jak čert). To je, když dvě umělkyně zapíjajů nešťastnů lásku, samotu a ty zassssrané chlapy. A Samík švacila prázdnů flašů o zem a chlámala sa, že ožrala abstinentku:-D
Ale rychlo jsem vystřízlivěla a přišla krutá realita. Naštěstí mně nebylo blbě (teda bylo, ale z hladu). Tak jsme přespaly na utajeném místě a snídaly rohlík s paštiků na dětském hřišti před Greččiným (na jiné povídání je, že jsem poznala Grečku osobně).
Nejsu Grečka numa numa jej... večer Grečka, ráno starý gay...
A školáááá zasranááááá (Kancová, chcu jet s tebů vlakem, abych ti ukázala Kunckovu fotku v roce života) (jo, fakt ju mám). Když vidím ty zmrdíky prvňáčky, jak šecko kupujů a sú natěšení až hrůza, tak si říkám: "Ono vás to brzo přejde..."
Jinak vám přeju to, co je pod záhlavímv Mottu (myslím růžové kurzíva).
Tě péro sombréro alelůja.
Bylo mně s váma všema fajn, aj když jste sa někdy chovali jak nevímco.
Pavlíku, to, že sa raz za čas objevíš na netu a napíšeš mi koment, se mňů nic neudělá. Pro mňa si pořád kámoš.

See You All Later

Kris (zasraný HTML editor)

//><!

Mlj první vyplněný řetězák:-D

31. srpna 2008 v 9:49 Blogařské záležitosti
Jak se mas?
Na hovno.
A co jsi dnes uz jedla?
Psýllium
A bylo to dobre?
To je dotaz, nebo provokace?!
Malujes se?
Semtam

--------------------------------------------------------------------------------
Do ktere tridy chodis?
Půjdu do prváku
Jsi ted online?
Jasné
Jsi zamilovana?
Jasné
Chtela bys nekoho,koho viz ze nebudes mit?
Jasné
Jaka je tva nej kamoska?
Hlavně není jen jedna
A nej jidlo?
Těstoviny
A nej piti?
Všecko nealko
Poslouchas ted neco,co?
te´d aktuálně momentálně... nic. Ale včera jsem slyšela Living In The Shadows, a málem sem sa potento, jak je to boží.
Nej zpevak/vacka?
Radka Vystrčilová :-)
Libi se ti tenhle retezak?
Mohl by byt pikantnější
A vis kdo ho vymyslel?
Nějak ma nic nenapadá...
Byla to Rebynka!
To jsem chtěla říct.
Co mas na sobe?
Černobíle pruhované tričko, mrkváče a čepku po dědovi.
A mas ciste ponozky?!
Samosebou.
Mam pokracovat?
Klidně.
Libi se ti tento blog?
Ten vzor na ohraničení má babí na zástěře.
Mas Seznam jako domovku?
Jak sa to vezme.
Jake je pocasi?
Sunny Day.
Tak ja uz koncim....
Už?:-D
Ale jeste mi rekni kdo ma pokracovat!
www.raduna.blog.cz
(dělá to ráda)

Nová songa BT

31. srpna 2008 v 9:13 Billy Talent
Eště jsem to neslyšela, ale je to s Anti-Flag. Prej.
Hey all...we are proud to be giving you a little snippet of what we've been working on...
we decided to ask our dear pals Justin and #2 from Anti-Flag if they'd like to sing on a new track we we're working on called Turn you Back and they said yes! We have since then decided to release it as is and donate all monies raised to the Red Cross...the song was written about having responsibility for ones actions both socially and environmentally and that we need to stand up now before it's too late...hope you love it as much as we do!

Turn Your Back will be released worldwide in mid-September... more details to follow.

Peace

Ben
_______________________________________
Hey všetci..Sme pyšný sme vam dať málo na čom pracujeme...Rozhodli sme sa povedať našemu milému kolegovi Justinovi a eŠte 2 s Anti-Flagu či nemohli by spievať na novej nahrávke na ktorej pracujeme nazývanej Turn Your Back a povedali Áno! POtom sme sa rozhodli zrealizovať to ako je a prispieť všetky peniaze pre Red Cross... pieseň bola napísaná o povinostiach pre nejednú žalobu oboch spoločenstiec a prírody a potom potrebujeme sa verejne pozastaviť predtým to bolo príliš neskoro..Dúfam že sa vám páči ako veľmi ako sme to spravili!
Turn Yout Back uvoľníme do celého sveta v strede Septembra..viac informácii sledujte

Mier

Ben
/* <![CDATA[ */ var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.browserLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorDepth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceXDPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLanguage+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHeight+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth+'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly='+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled+'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width; if(typeof(bburlparam)=='string') { bbh+='&'+bburlparam; } if(typeof(bbkeywords)=='string') { bbh+='&keywords='+escape(bbkeywords); } document.write("<scr"+"ipt language='JavaScript' charset='windows-1250' type='text/javascript' src='http://go.cz.bbelements.com/please/showit/2444/4/3/7/?typkodu=js"+bbh+"&alttext=0&border=0&bust="+Math.random()+"&target=_blank'><"+"\/scr"+"ipt>"); /* ]]> */

10. The end about a hope

29. srpna 2008 v 16:42 FALLEN LEAVES (pro Billy Talent)
They are all interesting people, what I know. It isn't so very much but I thing it is more than I could meet. I wanted more of stories, but I haven't found more in my life, about who I think he is really "a fallen leaf".
It isn't like Hollywood but it is a normal life. I know "The life is an action" bur my life isn't an action; it's boring. I'm living in a loathsome stereotype. So I hope I'll be better and my life, too. The life isn't only an action, the life is hoping.
So I hope because it is only one thing what I can do. Like I "said" in the first part: I want a big family and I hope it'll be in fact, but I can ONLY HOPE. I'm just a kid.
I have read one book; "The Oranges Smell Wanna Dancing". In this book is written "thinks are making things". When you're afraid of something, it wanna find you and it wanna hurt you.
So I hope.
P.S: If I have fortune, I can go to Prague when you're here. So it's possible I have seen you. But it isn't important. Maybe Lucie have taken it to you.
AWWW…
It is very shirt, I'm sorry…
The Real End ;-)
"Fallen Leaves" by Kris Vanek (Kristyna Vankova)

9. This is how it goes!

29. srpna 2008 v 16:41 FALLEN LEAVES (pro Billy Talent)
Perhaps he is the hero of my life if these things about him are true. He isn't my platonic loveJ but I admire him. He is typical instance of fight spirit, guy, what wants the normal life. Now he isn't "fallen". I was really surprised when I got to know about his former illness. When I read the letter about his malady I understood this tattoo on Benjamin's beautiful chest. What is the important; it isn't about Ben's chest but about substance of these words, never give up!
Once helped me one look at Ben's chest, not only because of its beauty but because of these words. Benjamin doesn't know how much people he could save. And Aaron, too. He believed in the saving and his belief helped him.
I don't know more of people who weren't giving up. All surrendered while they had a chance. He made the chance even if it was so little, yeah, it's a big courage. Look at my dad: I love him, he was good father and better artist, but he was such a coward. He could do great things but he gave up.
Now I'm feeling the death like an entry to the new life, but I can't die. Death is nice when you have all what you could to have, when you have done all what you could make. Irving has written in The Hotel New Hampshire: "The life is serious but the art is funny." I think: What do you can doing when the art is your life?!
Keep smiling!
This girl with sparks inside her eyes is smiling always even if she isn't artist. Michael hates artists; Sarah and Peggy have a strong respect for the art. My dad was smiling only on the face; his spirit was so sad, though he was an artist. The life is the hard struggle; so you must fight to the last gasp.

7. “The Incredible Chat of Dirty Gossip”

29. srpna 2008 v 16:40 FALLEN LEAVES (pro Billy Talent)
I know one person who is calling himself "Dirty Gossip". Nobody knew he is a boy or a girl, no one knew his name, nobody knew his age, nobody knew where he lives. Nobody knew him but all knew him, because all have invited his blog.
He had an internet pages that my classmates hate but they love him. Everybody knows its name: "The Incredible Chat of Dirty Gossip". It wasn't a business or he doesn't mean it truly. He means it's only fun. Gossiping his friends, classmates, he was gossiping himself, because when he passes over him, all wanna think who he is. When he was gossiping all, nobody wants say something silly.
Sorry I'm calling him "he" when I don't know if he is really a boy. But he says it and I think I'm right. When he has carried out a survey "Anti-Miss of our school" and I was about 5th, it was… ehm… it was a pity (the first is this girl from the first story). His cheek is out of this world; he has written a fictitious story "From girls' bathroom" (a chat of girls on the break time).
On ICQ he is as shame as a gas. His Ukrainian classmate was sending to him more of gossips. No, a gossip isn't this right word. These things were true but no one wanted read it about him. It's allegory. He was living and he wasn't living. He had only some managers. No, no, no… only one manager and his "friends".
This manager has made it because of this falsehood. When he was miserable, nobody helped to him. When he had the worst time of his life, he was alone. So he found their stories.
Today everybody knows who Dirty Gossip is. This internet page "The Incredible Chat of Dirty Gossip" isn't active; his owner cancelled its.
It's a girl. She means it was just a fun and everybody make a face like they have forgotten it, because this people, about that she was writing, knows why it was.
This girl's name is Kris Vanek… maybe do you know her?

6. My life without this tom

29. srpna 2008 v 16:39 FALLEN LEAVES (pro Billy Talent)
It is funny, too: my best friend after father's dead was a small tom.
When I was a little girl (LOL) I had a little tom. I hadn't some real friends. I was searching something, what anybody had. I was and I'm very sad owing to it. My classmates was making like they are "best friends" but they were gossiping mutually. I didn't want friendship like this.
My mother and I were living on my aunt's house and she had a great deal of cats but they were shy. The name of this tom was Daniel (according to Daniel Radcliffe; he was my platonic love). I'll be writing "he", not "it". Only Danny was "normally". He liked stroking. He liked us. He liked everybody good people, cause he knew all good people. He was our sweetheart.
Danny was our pet so long. I was a small sheepish child. A hadn't a real friend. Maybe I'm happy sometimes but sometimes happiness is only on my face. And at the time I was more miserable than lucky. He was in truth only one my real friend. Sometimes I got the feeling he is listening me. I caught say to him all my thinks. And sometimes I got the feeling he is… my fatherJ Yeah, maybe it sounds crazy but I really felt it.
But perhaps he was only a cat.
Once I was outside with him, with Danny. I said to him he's my real friend, only one, and I'll keep him in my memory. He was purring. Then I left him, he looked at me. I said him "goodbye" and went home.
When I went to the school in the morning, I saw something on the way. Something white with black stains on its… fur.
But when I went from to school I saw him.
It "something" was he, my Danny.
I was sick; crying for him. I thought I'm lost. I have lost my best friend. I remembered a dream from one night ago, it was about him. Maybe it was "goodbye" for me. It is a big secret. My little tom is my sweetheart in my heart always.

5. My life without this man

29. srpna 2008 v 16:39 FALLEN LEAVES (pro Billy Talent)
It's funny, this life. I wanna tell about a man of my childhood. He was my hero, until he killed himself.
He was born at the one horrible night. It was my grandmother's the third childbirth and the worst, because my little dad "got stuck" into my grandma.
The doctor said: "We'll save mother, at least." And they were pulling my father out.
But he was living!
The doctor said: "He won't be normal."
But he was!
Oh no, he wasn't, but they thought he'll be unwell, stupid, the zero. His mother was stupider than himself, his father was habitual drinker. They were living on a little village, there are ducks walking along streets, though round the village doesn't have this wall like China has it. My father, grandfather, grandmother and uncles had job in the one company 30 km from their home.
When my father grew up, he was a guitarist on a rock band. And he was good; but my grandparents didn't want it. According to them music wasn't important. But for me is music important because owing to music my father has met my mother.
He was playing with his group in our village. My mother was here with her boyfriend, but when saw dad, she fell in love with him.
When dad takes mom to his house, my grandma was… huh…
My mom was twenty-two years old, but my grandma thought mom was only… old, because a normally bride in this village was eighteen years old.
My mom became pregnant when she and my dad was twenty-four years old, later they had wedding.
They were living on this little village. My dad was working in the factory, my grandma was "pensioner" and she was working on fields. My mom had to care for me and cooked for all. She fed gooses, hens, rabbits. When was born my cousin, my aunt was only lying on the bed, but my mom was working. My dad's mother was crying when my mom couldn't be "good".
Parents were moving to a village next to this village, where my mom grew up, where she was thrown together with my dad and where I go to the school now. Mom's family helped us; mom's aunt has a good job for my dad, I went to a nursery school, my mom to her job. But dad's mother was here; she cried and cried. My grandpa died. A grandmother was cried for herself. She is alone, alone, alone…we was living far from her, it's true, but she wasn't alone, she is only the great actor. Uncles ignored her and our grandma was silly.
Once, grandma was crying for her solitude. It wasn't good time…
My grandma was cried; cried, CRIED… she wanted us on her house. Without jobs for my parents and without good schools for me. My dad has more friends on his new life than on his old life. Maybe he was afraid, I don't know. Maybe his head was in poor health because of this ugly birth.
My mom found him on the kitchen. He hanged himself. He has my hat on his head when he was hanging here. Mom wanted wake him up. She was pleasing him. But he was dead.
Now I'm big girl. This year it'll be ten years old. Sometimes I'm thinking for my dad, matter of course. I wanna HATE my grandma; I know it is because of her. But I must love her, because she is my GRANDMA… and I think dad wanna it.

4. See you, Mikey

29. srpna 2008 v 16:38 FALLEN LEAVES (pro Billy Talent)
He looks like a normal boy. He was living on our village longer than me. We were friends when I was a little girl. Our parents were neighbours; it's logically we were neighbours, too. His mistake was for me such the obstacle. He hate normal plays what like typical children on his age. He loved obscene plays.
We have ended our friendship when we have entered to an elementary school. I was at 1.A class and he was at 1.B class. We were growing and growing and when we grew up, our enmity turned into detest.
Maybe it looks funny, but it wasn't funny. He was laughing me because of my mother; she had a job on a company of his grand-father for a ridiculously little wage. My father was dead; a reason for his laughing. Michael said about my father he was jumping without a parachute.
His mother was the laziest woman on our lane. She looks nice: she's tall, she's nice. She hates my mom because my mom has left their company and she has found better job.
Classmates were his "friends" for his money. But he was really unbearable. In lessons he was laughing for teacher's eyes. A principal of our school was feeble. We hadn't a fear, we was tired when he opened the mouth. His words were painful, but later we ignored him. He hoped he'll find a new school but he didn't want it.
The school wasn't lovely always but with him the school was the martyrdom. We were more powerful than the principal. His parents loved him. When principal called his dad, he came to him unkempt and with muddy clothes. Their talking wasn't successful; Michael was same as before that.
My mother and I moved to the city next to "our" village, but I stayed on the old school.
Once I came to the school and my classmates told me big news. Michael's mother gave notice and escaped with her… lover! Both of them said to their boss (Michael's grandfather) she loves him and he loves her and moved to farer village.
I didn't see him more. In the first time I was thinking he's the poor soul, when he must move so far from his village and his friends. Now I know he made me more of bad things, he hated me and I hated him. So I hate him now, too.
Not long ago my friends and I was going to some musical action on this village, where is Michael living. But I haven't seen him. My friend (Sarah) said: "We'll be standing middle of a street and we'll shout out: Michael, you shitty motherfucker, come here!!!" But we haven't done it. Simply I couldn't see him. I'm not such a bitch.

3. Forever and ever together

29. srpna 2008 v 16:38 FALLEN LEAVES (pro Billy Talent)
Peggy was normally study.
Peggy and Sarah were friends in the past. Peggy is tall, dark-haired student of a grammar school. She looks like a major, was mysterious, sometimes silent, sometimes noisy. Her soul was inscrutable. Every time she was speaking anybody likes her. She is ugly, she is stupid and she is HORRIBLE. We (me and Sarah) have spoken some nice words, really nice, to her. But she never wanted listen it.
Sarah was just a kid, she is just a kid and she loves it. She was funny and happy person usually. Once Peggy liked Sarah and Sarah liked Peggy. They were best friends "forever". And "forever" left some weeks ago.
Once in the morning Peggy woke up and she thought: I hate Sarah.
Not only thought, she told it to her.
The hell she has told! She didn't want tell it to her. She told it for all except for Sarah. I hate Sarah…and what Sarah?
Peggy was sometimes so horrible with her notions. We have to listen a talking about her misery. She's horrible, horrible and horrible. She was fine until…
In their city is once for a year action for all tourists. Very tourists like it. This year they were in this action: Sarah, Peggy, their families and their friend, Jimmy. In the moment Jimmy friendly clasped Sarah in his arms. Peggy was acting like she didn't watch them but she was jealousy, they though it. But they didn't want hurt her, it was only friendly clasping, Peggy was Jimmy's friend, Sarah was Jimmy's friend and Jimmy had and has the girlfriend. One day later I had the birthday party; she liked me and I didn't seeing some changes. She was normal.
However, the change came many weeks later; this morning. Peggy woke up and… we know it.
I met her on the one party. I went to her and said her "hallo". And I asked friendly why she has done it. I saw these lost eyes. "It wasn't at the time. It was more and more…"
It was such a stupid answer but I smiled to her and went away.
Today I met her on the city. She was waving to me. "Hallo," I said. "What are you doing here?"
"I was at my friend," she replied. Her friends was curiously looking at me (maybe because I had such crazy trousers) and I was curiously looking at them (simply I hate them).
"Say hello to James," I said her and left her now. She said: yes. And I walked home. It's all. I have seen maybe she likes me in spite of she dislike Sarah.
Why she hates her is such a big mystery. I'm waiting for Peggy's confessing but it is so long…

2. Sparks inside her eyes

29. srpna 2008 v 16:37 FALLEN LEAVES (pro Billy Talent)
This girl has new colour of hair every month. Naturally she was perhaps auburn. Traits of her face were lovely, maybe she looks like an angel. She has beautiful eyes. Almond colour of her eyes was a jewel of her face. Her smile was mild like a spring wind. Sometimes anybody knows the reason of her smile. She was so slim until she was gaunt. Neck of her T-shirt was point of contemporary's fun.
Sometimes I was watching her on the classroom, on corridors or in the park while she was smoking. I knew her, perhaps I don't know her more than her family, but she didn't want I knew her more. She looks like a sovereign. Like a human showing her no exist ripeness with unknown man in the bad, after hot night with spirit's smell. I don't know what she felt and I cannot tell lies. But I saw her every morning at school. So tired.
I don't understand now: why is this nice girl so silly?!
Thanks, I don't want offend her; it's under my living standard. I don't want condemn her; it's under her living standard. I'm asking of the world that it don't want answer me. I'm asking of me, but I cannot find answer in my soul. What she makes now, tonight?! I really feel pain when I saw her fucking life.
Her living priority is every "experience" from the bedroom. I don't know your love, I don't know if you know love and I don't know love according to you. I don't know more about you. You think I'm an invader, but I cannot hurt you. I am not holy, okay, I examining your life with my fiends, too. But I wasn't devising gossips. And what you wanted, when you were proclaiming these evils about all? Did you want make their souls dirty, because you have lost your pride?
Our lass, I was sad, when they was calling you "the whore" but I cannot allege a contrary about you. I could have stand up for you: I see my mistake. I was sorry for you because I didn't know how you end. And where you end and with what man. Maybe I despise you, I, who is look forward to the real maturity, to my marriage, I'm looking forward to every night when I'll watching my husband while he will fall asleep. I'm looking forward to the baby. But I have a fear it's only wish, only dream. Sometimes I was crying because of my lot. I thought I won't have some family, the husband and the baby. I want present myself to him (if he'll be so satisfied, haha). I think you are not so scarce for your boyfriend if more of guys have taken your body. No, sweetheart, it isn't provocation; it is reason for my criticism. Many times it wasn't very easy finding of these right words. Don't make it, I was saying in my thoughts when you were taking a case of cigarettes on the trip and you opened it in the first time. Don't make it, I was saying in my thoughts when you were describing your experiences from parties. You were drunk here and one day later you weren't know yourselves. Yes, maybe you are saying it is lie, maybe I'm mistaken. But your stories are not true? You related us!
Once you wanted go to the school with your dad, but he didn't want take you by car. He said: "You are looking like a bitch! Get lost!"
You were angry. You went back to the living room and your father went away to the work. Before that he told he doesn't like you and you can do what you wanna do. Thirteen minutes later he arrive and he wanted take you to the school. You were still angry but your mother was more furious. A way to the school was silence. All at once your father was passing you some money. But you didn't want. You fling it to him and you said:
"When you don't like me, buy me a rake for it and I'll go to farmer's school!"
And you went to the school… Does he know about your boyfriend? You are fifteen and he's… you're all he's twenty, but our classmates are all he's twenty six. It's more than usually. I don't know, really, I don't know, maybe I'm wrong, but I think he knows you like a fuckable chick. And you're free, or not? I have heard you're ex-friends think it, too. Your father said it when he was drunk. Everybody knows it, everybody knows you…
Don't be silly!!!

1. Introduction

29. srpna 2008 v 16:37 FALLEN LEAVES (pro Billy Talent)
Hello, "Talents"!
It's a pity I can't be on Prague in this moment when you are there. Maybe my friend has committed it to you from me. I arrived from London yesterday and my mother isn't printing moneyJso I won't see you today. Today I'll play your CD "666" and I'll think about you. I have seen you on The Black Parade Tour in 2007, it's a big memory. Perhaps I'll meet you next time.
This digest's name is FALLEN LEAVES. It's about my friends and enemies, about my heroes, about my family and about people what I have met in my life. It isn't about all people; I have selected this about that I think they are really "fallen".
I'm sorry for my very, very, very bad English, but… I'm only Czech:-D
Bye,
Kris Vanek

Tralala

28. srpna 2008 v 15:43 Myší Království
Tak nwm, co dělat. Bolí mě žaludek (ne z hladu, ne kvůli... nedostatku vlákniny...), vztahy mi dělají poslední dobou blbě. Možná to dělá to jídlo od Vietnamců. Obsluhoval nás takový divný Vietnamec. Zamračený. Nepříjemný. Taky jsem potkala Vjeru se Simonů a Elišků Trapnů. Hola, mamka sa s nima baví, hurrrah.
Jo a žádné za deset roků nebude. Protože sjem si uvědomila, že sňatek by byl překážkou. Nejsu Máří Magdaléna.
Příští týden jedu na hody do Nivnice, zitra taky, ale ne na hody. Jenom tak, za Samíke, spravit si dušičku. Teď to potřebuju. A plní se mi horoskop z Bravo Girl! ale byla bych provokatér psat to sem.
Že já jsem si nedala bachaaaaa...
Kdybyste mňa hledali, ležím v lese zdopovaná Ibalginem, neboť jsem byla blbá ukrást antidepresivum babičce.
Škoda.
Kris

Autobiografie?!?!

28. srpna 2008 v 14:12 Moje slavné psaní
Počebuju pomooooooč! *anketa*

Moje nové moudro

27. srpna 2008 v 16:50 | Administrátor |  Myší Království
Tak sem zase přišla na něco chytrého. A to:


"Ve stavu největší mizérie lidi dloubají prsty do asfaltu v domění, že jednou vykopou svoje pohřebiště."

No a pak že su blbá.

Valentýnky od My Chemical Romance

27. srpna 2008 v 15:32 | www.myspace.com |  My Chemical Romance
Některé nejsú Valentýnské, ale některé jsou úžasné:-D :-*

Vzkaz okolí 2008

27. srpna 2008 v 14:52 | Administrátor |  Myší Království
Jako každý rok, tradičně, píšu vzkaz mým nejbližším a nemilovanějším. Tak... do toho!!!
1. Radka Vystrčilová
Teď mě to praštilo, protože píšu tenhle článek zpod šablony loňska. Protože jsme sa pokůsaly. Největší hádka v historii lidstva. Asi nemá cenu se za TUHLE věc ZASE omlouvat, protože jsem se za ni omlouvala už tolikrát, že moje slova zní stoprocentně jako klišé. Takže už nemám sílu. A řeknu to takhle: Díky za všechno, vážím si tě, bylas moje životní spása... však víme, žes mě změnila. K dobrému. To, co jsme spolu zažily, bylo to nej v mém životě... až na teď poslední dobu. Nikdy na tebe nezapomenu, aj když už jsme tam, kam jsme došly:-(
2. Šárka Motyčková
Moje duchovní opora. Dodává mi sebevědomí, když nemůžu dál. A zase naopak... doufám. Cením si jí... vlastně je první můj fanda:-) Jsme obě umělkyně. Takřka a samozvaně, takže si máme co říct. Díky, že žiješ, má lááááásko.
3. Honza Szymurda, Míša Szymurdová
Bratránek a sestřenka z BáNÁnova. Kdyby se andělé strážní dali pojmenovaj, jmenujou se Honza a Míša. Díky, že jste se kdy narodili!!!
4. Pepi a Kuba
Máme absolutně odlišné zájmy, ale jejich charakter je postradatelný. :-*
5. Liduška K
Jak jsem TOHLE mohla kdy nenávidět? Někdy mám (s prominutím) tušení její naivity. Ale jinak ji mám ráda. veselá bytost, snaživá, spolehlivá, sebevědomá.
6. DJ Sosák
Někdy v něm mám bordýlek. Jeho nálady jsou zvláštní, ale jeho humor nezaměnitelný. Občas se v něm nevyznám. Ale to je holt Honzík:-)
7. Holky z klása 9.a
error erroe error no commmmmment:-D
8. Chlapi z Laty
Nu tak co zmožu, raz sem jich poznala, raz su z nich na větvi. Co mně zbývá. Úžasná banda kapelově, úžasná banda člověkově. Díky osudu, že jsem vás kdy poznala!

A já su individuum

27. srpna 2008 v 13:53 | Administrátor |  Myší Království
A su to já mladá samostatná hlúpá, což nějaké předsevzetí něčemu pomohlo? Hovnu leda. Já su asertivní jak Usáma Bin Ládin teda. Což já mladá hlúpá samostatná, nic nebude, žádné za deset roků, ani za pět, ani za devatenáct a půl, prostě nikdy a hotovo. A budu držat celibát, tak, a je to. Su zmatená kurec palec, dycky to bylo tak, že sme si pravily všecko naráz to tak není. A proč nadávám slušně, prostě KURVAKURVAKURVÁÁÁÁÁÁ. Blbá su. A ne málo.
Chcu keksík keksíkeksík.
Hola.

Gerard Way z prázdnin: RAYOVA SVATBA BYLA NÁDHERNÁ

26. srpna 2008 v 8:59 | Administrátor |  My Chemical Romance
Ani nepřekládám. Stejně je to lehký text a já nemám moc času:-D
V kostce:
*pije kafe a relaxuje
*Frank je na cestách s Leathermouth
*Ray se oženil "Nikdy jsem ho neviděl šťastnějšího!"

Latafiácká konverzace, 2.kapitola...

25. srpna 2008 v 15:08 | Administrátor |  Latafia
Jéňa E-mail
Lubiku zkus přehodnotit své dílo "historie" je to trochu výsměch dobrému vkusu připadal jsem si jak v pohádce o Palečkovi - Žili byli, na statku hospodařili sedlák a selka. Neměli vskutku žádný lehký život. Žádná pohádka, žádný bazén, fitcentrum nebo domácí kino. Dřeli se od slunka do slunka. Pravda, bývaly časy, kdy lenošili v zemědělském družstvu, ale když toto zkrachovalo a rozorané meze se začaly zpětně navážet, nezbylo sedlákovi než kastrací převychovat býky na voly a vyrazit s nimi na pole. Večer se vracel tak utrmácený, že samou únavou padl do postele a tvrdě usnul. Jediná buňka jeho těla nebyla již schopna jakékoli činnosti. Není tedy vůbec divu, že neměli žádných dětí.
Ale vědeckotechnický pokrok nelze zastavit, a když se na světě objevily první komerční spermabanky, neváhali oba manželé a vyrazili využít jejich služeb. Jednoho dne po devíti měsících se stal zázrak. Ráno, právě když sedlák na poli oral, narodil se v kuchyni synek. Byl tak maličký, že jeho příchod na svět překvapil i samotnou selku, která neměla o své graviditě ani tušení. Pravda, bývalo jí občas nevolno, ale přičítala to polotovarům produkovaným potravinářským průmyslem. Synáček byl opravdu tak malý, že jej mohla schovat do dlaně jedné ruky. Dostal tedy jméno Paleček.
Přes svůj maličký vzrůst byl chlapeček už od narození velice inteligentní, hovořil plynně několika světovými jazyky, matematiku ovládal s bravurou vysokoškolského profesora a Sunar odmítal s tvrzením že je příliš tučný, což není zdravé pro jeho krevní oběh. Škoda, že v té době ještě neexistovala Mensa…
Před polednem se na statku objevil solidně vypadající muž, který se představil jako pojišťovací poradce a začal selce vnucovat jednu výhodnou pojistku za druhou. Selka sice neměla na poslouchání nějakých nesmyslů čas, ale vrozená slušnost jí nedovolila nezvaného hosta vyhodit. Když musela na chvíli odběhnout na dvorek nakrmit slepice, změnil se najednou pojišťovák na slídila. Začal spěšně prohledávat všechny hrnky v kredenci, zda v nich nejsou ukryté cennosti. Paleček, který si tou dobou hrál v příborníku, si toho všiml a jak jen mohl nejsilněji zakřičel: "Táhni lumpe, nebo na tebe zavolám četníky!" Zloděj se vylekal, neboť se domníval, že je sledován průmyslovou televizí a okamžitě utekl. Ani nepostřehl, že na stole zanechal peněženku s obnosem, který nakradl u jiných klientů. Když se selka vrátila do kuchyně, pověděl jí Paleček všechno, co se za tu chvíli stalo. Selka synka pochválila a za odměnu mu dala naobědvat.
Pak nalila něco šlichty do kastrůlku a podala jej Palečkovi se slovy: "Běž synku na pole ať také poznáš tatínka a dones mu oběd. A hlavně mu trochu pomoz při práci. Nech jej v klidu najíst a ty zatím vlez volovi do ucha a voď jej po poli, ať je brzy zoráno." Paleček popadl kastrůlek a vyrazil.
Když přišel k širému lánu, položil nádobu na zem a vlezl sedlákovi do ucha. Bůhví na co v tu chvíli myslel. A hned začal: "Hot, čehý, prrr…" Sedlák se začal ošívat, neboť šimrání a tlaky v uchu nevěstily nic dobrého. Po chvíli se dostavily tak veliké bolesti, že odhodil bič na zem a začal poskakovat oraništěm jako smyslu zbavený. "Že by se vracel chronický zánět středního ucha?" pravil sám k sobě a zašmátral rukou v kapse. Vylovil z ní malou lahvičku s ušními kapkami, obsahujícími antibiotika a anestetika. Uklonil hlavu na stranu, odšrouboval víčko, naplnil kapátko a celý jeho obsah vyprázdnil do svého zvukovodu. Během několika minut se dostavila báječná úleva. Znovu popadl bič a vyrazil s volem dál obracet půdu.
A Paleček? Ten se utopil…
Bass (Lubik)
Bo ty musíš být zhulený jak motyka. Ano, když jsem tenkrát vzpomínal na začátky, opravdu jsem myslel na pohádku o Palečkovi. K vlastní samolibosti jsem však doufal, že mé plagiátorství, nebude rozpoznáno. Dobrý vkus? Dobrý vkus NEMÁME...

Lukas

tak tak...
Dalik
Hej Lidičky jenom jsem tady o tom napsal a už se mi o tom zdají i sny Zdálo se mi že jsem na vašem koncertě, nevím která přesně to byla písnička ale byl to masakr, byl jsem z toho uplně vyvalený a lidi kolem šílely. Prosím prosím ať to byl prorocký sen. Tak ahoji (Pozn. ach, má můj syndrom)

Lukáš

Bacha, konečně nám z MTV poslali práva na distribuci našich dvou starých šlágrů, evergreenů - no prostě podívejte se na bandzone.cz

Olin

To je to, jak ste hráli v New Orleans po těch klubech?!
Lukáš
Ano Oline, to je ono.